Littelfuse V36ZS80P
V36ZS80P picture photo
Mfg. Part Number
V36ZS80P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM
Datasheet Download
V36ZS80P.pdf
Availability of V36ZS80P
QUANTITY
V36ZS80P Order Process
Ship out your order
Specifications of V36ZS80P
Internal Part NumberEIS-V36ZS80P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesZS
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)32.4V
Varistor Voltage (Typ)36V
Varistor Voltage (Max)39.6V
Current - Surge2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts23VAC
Maximum DC Volts28VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V36ZS80P
Related LinksV36Z, V36ZS80P Datasheet, Littelfuse Distributor
V36ZS80P Details Description
Related parts for V36ZS80P
OPTOISOLTR 5.3KV PHOTO FET 6-SMD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO204AL datasheet.pdf
PWR DISTRIB BLOCK 4POS 70A 600V datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 61M 22AWG datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
D4JL-TK-020 datasheet.pdf
RES 22.5K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf