Vishay/Dale RNC50H1602DSRSL
RNC50H1602DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1602DSRSL
Brief Description
RES 16K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1602DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1602DSRSL
QUANTITY
RNC50H1602DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1602DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1602DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1602DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1602DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1602DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1602DSRSL
IC MICROMONITOR 3.3V 20% 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1.2KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & FINISH SHEET S VFN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf