Vishay/Dale RNC50H1623FSR36
RNC50H1623FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1623FSR36
Brief Description
RES 162K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1623FSR36.pdf
Availability of RNC50H1623FSR36
QUANTITY
RNC50H1623FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1623FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1623FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1623FSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1623FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1623FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1623FSR36
CONN HEADR BRKWAY .100 21POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA SOC 337NFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 8CFP datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 8POS+1GND CRIMP datasheet.pdf