Vishay/Dale RNC50H1650FRB14
RNC50H1650FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1650FRB14
Brief Description
RES 165 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1650FRB14.pdf
Availability of RNC50H1650FRB14
QUANTITY
RNC50H1650FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1650FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1650FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1650FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1650FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1650FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1650FRB14
TERM BLOCK HDR 19POS 3.5MM datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
KIT DEMO LONG RANGE READER datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf