Vishay/Dale RNC50H1651BSRSL
RNC50H1651BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1651BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1651BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1651BSRSL
QUANTITY
RNC50H1651BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1651BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1651BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1651BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1651BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1651BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1651BSRSL
RES SMD 909 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 200MHZ 408TBGA datasheet.pdf
IC OPAMP 14DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS .5MM DUAL SMT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 325BGA datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 8POS datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf