Vishay/Dale RNC50H1653FRBSL
RNC50H1653FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1653FRBSL
Brief Description
RES 165K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1653FRBSL.pdf
Availability of RNC50H1653FRBSL
QUANTITY
RNC50H1653FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1653FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1653FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1653FRBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1653FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1653FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H1653FRBSL
FIXED IND 15UH 613MA 442.9 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf