Vishay/Dale RNC50H16R5FSBSL
RNC50H16R5FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H16R5FSBSL
Brief Description
RES 16.5 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H16R5FSBSL.pdf
Availability of RNC50H16R5FSBSL
QUANTITY
RNC50H16R5FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H16R5FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H16R5FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H16R5FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H16R5FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H16R5FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H16R5FSBSL
CONN RCPT 19POS CPC 30AWG 20" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.97 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 70POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.27A 129 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
M6X16MM FLAT HEAD PHILLIPS SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56K OHM 2008 datasheet.pdf