AVX Corporation SR215A682JAA
SR215A682JAA picture photo
Mfg. Part Number
SR215A682JAA
Brief Description
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR215A682JAA.pdf
Availability of SR215A682JAA
QUANTITY
SR215A682JAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR215A682JAA
Internal Part NumberEIS-SR215A682JAA
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR215A682JAA
Related LinksSR215A, SR215A682JAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR215A682JAA Details Description
Related parts for SR215A682JAA
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOP datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20H/MC20M/MDM20H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 5V 12" datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT ENCLOSED datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
DIE MTR 160 datasheet.pdf
RES 8 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf