Vishay/Dale RNC50H1740FSRSL
RNC50H1740FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1740FSRSL
Brief Description
RES 174 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1740FSRSL.pdf
Availability of RNC50H1740FSRSL
QUANTITY
RNC50H1740FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1740FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1740FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1740FSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1740FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1740FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1740FSRSL
IC REG MULT CONFIG 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU RESET SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 118 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf