Vishay/Dale RNC50H1742BSBSL
RNC50H1742BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1742BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1742BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1742BSBSL
QUANTITY
RNC50H1742BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1742BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1742BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1742BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1742BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1742BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1742BSBSL
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC EMC 8.2W 24V datasheet.pdf
TEST TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.28A 26 MOHM TH datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
15 F/F DUAL PORT FILT.TY1 datasheet.pdf