Vishay/Dale RNC50H1743BSRE6
RNC50H1743BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1743BSRE6
Brief Description
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1743BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1743BSRE6
QUANTITY
RNC50H1743BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1743BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1743BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1743BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1743BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1743BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1743BSRE6
FIXED IND 2.2MH 180MA 11.1 OHM datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 23W NI-780 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 1200V TO-93 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-48" RED datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf