Vishay/Dale RNC50H1762DSRSL
RNC50H1762DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1762DSRSL
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1762DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1762DSRSL
QUANTITY
RNC50H1762DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1762DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1762DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1762DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1762DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1762DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1762DSRSL
TOOL HAND CRIMP PH 24-30AWG datasheet.pdf
CONN PLUG ANGLED ENTRY 18AWG datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
PRINTER RIBBONS datasheet.pdf
RES SMD 55 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 512MBIT VFBGA datasheet.pdf
CIR 19C 19#16 FR SKT RECP datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1 3/4" datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf