Vishay/Dale RNC50H1781BSB14
RNC50H1781BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1781BSB14
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1781BSB14.pdf
Availability of RNC50H1781BSB14
QUANTITY
RNC50H1781BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1781BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1781BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1781BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1781BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1781BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1781BSB14
BANA JACK/SPADE LUG#4-6 1BLK/RED datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.07 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
RES 26.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf