Vishay/Dale RNC50H17R8FSRE6
RNC50H17R8FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H17R8FSRE6
Brief Description
RES 17.8 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H17R8FSRE6.pdf
Availability of RNC50H17R8FSRE6
QUANTITY
RNC50H17R8FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H17R8FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H17R8FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H17R8FSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H17R8FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H17R8FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H17R8FSRE6
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0502 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 4W 8230 datasheet.pdf
MODULE GYRO/ACCELEROMETER 24ML datasheet.pdf
EVAL KIT FOR SE5003L datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PHASE LOCK LOOP DGTL 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 104VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/5W 0402 datasheet.pdf
GT 6C 3#8 3#16 PIN RECP BOX datasheet.pdf
CAP 6.3VDC 330UF 25 MOHM datasheet.pdf