Vishay/Dale RNC50H1801BRB14
RNC50H1801BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1801BRB14
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1801BRB14.pdf
Availability of RNC50H1801BRB14
QUANTITY
RNC50H1801BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1801BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1801BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1801BRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1801BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1801BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1801BRB14
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CPU RISC W/LLC&CAN 48-CSP datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 8X10 32LFCSP datasheet.pdf
BATT PACK 12.0V 4/3A NIMH datasheet.pdf
C-GRID DRSW TH HDR. 34CKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
762 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 37POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf