Vishay/Dale RNC50H1802DSRSL
RNC50H1802DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1802DSRSL
Brief Description
RES 18K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1802DSRSL.pdf
Availability of RNC50H1802DSRSL
QUANTITY
RNC50H1802DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1802DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1802DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1802DSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1802DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1802DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1802DSRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 12POS datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR CKM SERIES datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL 20-SOEIAJ datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO262-3 datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
SHUTDOWN UNIT datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD datasheet.pdf