Vishay/Dale RNC50H1822FRR36
RNC50H1822FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1822FRR36
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1822FRR36.pdf
Availability of RNC50H1822FRR36
QUANTITY
RNC50H1822FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1822FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1822FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1822FRR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1822FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1822FRR36 Details Description
Related parts for RNC50H1822FRR36
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2.5 BAYO TELE 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG PIN ASSY 12POS datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf