Vishay/Dale RNC50H1822FRRSL
RNC50H1822FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1822FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1822FRRSL.pdf
Availability of RNC50H1822FRRSL
QUANTITY
RNC50H1822FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1822FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1822FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1822FRRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1822FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1822FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H1822FRRSL
IC POT DUAL DGTL 256TAP 10-UMAX datasheet.pdf
RES .25 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 70W datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSR TOUCH MOD 1 IN PLUNG W/ANT datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 40E 8.25KV datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 165MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
POT SLIDE 25K OHM .1W 30MM datasheet.pdf