Vishay/Dale RNC50H1841BSRSL
RNC50H1841BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1841BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.84K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1841BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1841BSRSL
QUANTITY
RNC50H1841BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1841BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1841BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1841BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1841BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1841BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1841BSRSL
RES SMD 5.36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MEMORY SOCKET 200POS SODIMM datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 95MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
Wideband 4 GHz, 36 dB Isolation at 1 GHz, CMOS 1.65 V to 2.75 V, Dual SPDT IC datasheet.pdf