Vishay/Dale RNC50H1841BSRSL
RNC50H1841BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1841BSRSL
Brief Description
RES 1.84K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1841BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1841BSRSL
QUANTITY
RNC50H1841BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1841BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1841BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1841BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1841BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1841BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1841BSRSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
IC PLL CLK DRIVER 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH PUSH PULL 8SSO datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C032MS-3,0C1-2-V2 datasheet.pdf
BOARD DEMO ADC804S050 28SSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf