Vishay/Dale RNC50H1871BSRE6
RNC50H1871BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1871BSRE6
Brief Description
RES 1.87K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1871BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1871BSRE6
QUANTITY
RNC50H1871BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1871BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1871BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1871BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1871BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1871BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1871BSRE6
IC OPAMP BUFFER 165MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C HOTSWAP 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND ORANGE 3000' datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" TIN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 6POS THRUHL datasheet.pdf
O/R PV 22 datasheet.pdf
RES SMD 0.249 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf