Vishay/Dale RNC50H1891BSB14
RNC50H1891BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1891BSB14
Brief Description
RES 1.89K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1891BSB14.pdf
Availability of RNC50H1891BSB14
QUANTITY
RNC50H1891BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1891BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1891BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.89k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1891BSB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1891BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1891BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H1891BSB14
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 2A datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 1/2" datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf