Vishay/Dale RNC50H1891BSRSL
RNC50H1891BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1891BSRSL
Brief Description
RES 1.89K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1891BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1891BSRSL
QUANTITY
RNC50H1891BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1891BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1891BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.89k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1891BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1891BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1891BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1891BSRSL
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS TYPE E R/A datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 8' YEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3.94MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(15KV) PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 15W DIN datasheet.pdf