Vishay/Dale RNC50H1912BSBSL
RNC50H1912BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1912BSBSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1912BSBSL.pdf
Availability of RNC50H1912BSBSL
QUANTITY
RNC50H1912BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1912BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1912BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1912BSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1912BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1912BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1912BSBSL
PHONO JACK 3POS R/A RED/WHT/YLW datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD SNAP-IN datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST DL US8 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED INLET 8A datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 DIP 140POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
2200UF 100V 28.58X66.68 85C AXI datasheet.pdf