Vishay/Dale RNC50H1912BSR36
RNC50H1912BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1912BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1912BSR36.pdf
Availability of RNC50H1912BSR36
QUANTITY
RNC50H1912BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1912BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H1912BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1912BSR36
Related LinksRNC50H1, RNC50H1912BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1912BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H1912BSR36
IC Z8 MCU OTP 512 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
POT 50K OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 180PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf