Vishay/Dale RNC50H1912BSRE6
RNC50H1912BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1912BSRE6
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1912BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1912BSRE6
QUANTITY
RNC50H1912BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1912BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1912BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1912BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1912BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1912BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1912BSRE6
TERM BLADE NON-GENDR 16-20AWG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BAY T-3 1/4 YLW 585NM 6V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 14POS DR LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IMPACT 5-PAIR 12-COL MEZZ 40MM D datasheet.pdf
LABEL COMP ADH datasheet.pdf
IC SAMPLE SOC SOLUTION 32QFN datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf