Vishay/Dale RNC50H1933DSBSL
RNC50H1933DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1933DSBSL
Brief Description
RES 193K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1933DSBSL.pdf
Availability of RNC50H1933DSBSL
QUANTITY
RNC50H1933DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1933DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1933DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)193k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1933DSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1933DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1933DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1933DSBSL
RES SMD 243KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MICRO PROBE-IT BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 30A SCREW TERM datasheet.pdf
STAY-PUT FLEXLINE PHONE MNT 10" datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 6-MLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0402 datasheet.pdf