Vishay/Dale RNC55J7500BSBSL
RNC55J7500BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7500BSBSL
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7500BSBSL.pdf
Availability of RNC55J7500BSBSL
QUANTITY
RNC55J7500BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7500BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7500BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7500BSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7500BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7500BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7500BSBSL
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MODULE CARD MOUNT 3" WIDTH datasheet.pdf