Vishay/Dale RNC50H1962FSBSL
RNC50H1962FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1962FSBSL
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1962FSBSL.pdf
Availability of RNC50H1962FSBSL
QUANTITY
RNC50H1962FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1962FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1962FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1962FSBSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1962FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1962FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H1962FSBSL
EDGECARD 112POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
INDICATOR 110V 16MM PROM WHITE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 6.7A 16.2 MOHM datasheet.pdf
MICRO 9C P /33 WHT 18" NI datasheet.pdf
END CAP datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf