Vishay/Dale RNC50H2002DSBSL
RNC50H2002DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2002DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2002DSBSL.pdf
Availability of RNC50H2002DSBSL
QUANTITY
RNC50H2002DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2002DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2002DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2002DSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2002DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2002DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2002DSBSL
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A DPAK datasheet.pdf
CONN SPRING 49POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A TO220 datasheet.pdf
M801 6C 4#23 2#12 SKT PLU THRD datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 SKT J/N RE datasheet.pdf
IC GATE DVR 2A HS LOW SIDE 6MLP datasheet.pdf