Vishay/Dale RNC50H2003BSRSL
RNC50H2003BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2003BSRSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2003BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2003BSRSL
QUANTITY
RNC50H2003BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2003BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2003BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2003BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2003BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2003BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2003BSRSL
FUSE FAST MIDGET 6A 600 VAC datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 121VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
FLASHER 760 THERM CARD datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-48" YLLW/GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf