Vishay/Dale RNC50H2031BSB14
RNC50H2031BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2031BSB14
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2031BSB14.pdf
Availability of RNC50H2031BSB14
QUANTITY
RNC50H2031BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2031BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2031BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2031BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2031BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2031BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2031BSB14
FLASHLIGHT KRYPTON 7LM AA(2) datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DUPLEXER SAW 881.5MHZCDMA W-CDMA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 150W 10A datasheet.pdf
FIXED IND 910NH 1.07A 70 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 90 OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf