Vishay/Dale RNC50H2032BSB14
RNC50H2032BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2032BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2032BSB14.pdf
Availability of RNC50H2032BSB14
QUANTITY
RNC50H2032BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2032BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2032BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2032BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2032BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2032BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2032BSB14
IC DAC 24BIT AUDIO 192KHZ 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
GYRO 500DEG/S 2MV 140HZ 28LGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 8SOIC datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD SNG OUT datasheet.pdf