Vishay/Dale RNC50H2050FSRE6
RNC50H2050FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2050FSRE6
Brief Description
RES 205 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2050FSRE6.pdf
Availability of RNC50H2050FSRE6
QUANTITY
RNC50H2050FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2050FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2050FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2050FSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2050FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2050FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2050FSRE6
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 3.09V SOT23-3 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 200V GBJ datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/07/180F SN OR BX datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CUTOFF PUNCH datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf