Vishay/Dale RNC50H2051BSB14
RNC50H2051BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2051BSB14
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2051BSB14.pdf
Availability of RNC50H2051BSB14
QUANTITY
RNC50H2051BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2051BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2051BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2051BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2051BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2051BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2051BSB14
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SIDE ELEMENT datasheet.pdf
IC DGTL PULSER HI-VOLT 56TQFN datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf