Vishay/Dale RNC50H20R0FSB14
RNC50H20R0FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H20R0FSB14
Brief Description
RES 20 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H20R0FSB14.pdf
Availability of RNC50H20R0FSB14
QUANTITY
RNC50H20R0FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H20R0FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H20R0FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H20R0FSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H20R0FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H20R0FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H20R0FSB14
IC TXRX SOFTWARE SELECTBL 36SSOP datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 100K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 2POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 0.549 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf