Vishay/Dale RNC50J2493BSB14
RNC50J2493BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2493BSB14
Brief Description
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2493BSB14.pdf
Availability of RNC50J2493BSB14
QUANTITY
RNC50J2493BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2493BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2493BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2493BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2493BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2493BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2493BSB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 120A TO240AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 360VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SCREW M2X14.5 datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS datasheet.pdf