Vishay/Dale RNC50H2100BSRSL
RNC50H2100BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2100BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2100BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2100BSRSL
QUANTITY
RNC50H2100BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2100BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2100BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2100BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2100BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2100BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2100BSRSL
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 1.05 OHM datasheet.pdf
FUSE MIDGET IND T/D 1.4A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 361 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 500A 2TOWER datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 250V 10A datasheet.pdf