Vishay/Dale RNC50H2103FSBSL
RNC50H2103FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2103FSBSL
Brief Description
RES 210K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2103FSBSL.pdf
Availability of RNC50H2103FSBSL
QUANTITY
RNC50H2103FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2103FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2103FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2103FSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2103FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2103FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2103FSBSL
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.7UH 4.3A 18.9 MOHM datasheet.pdf
KIT STARTER DS-START-03 datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
Filterless High Efficiency Mono 3 W Class-D Audio Amplifier IC datasheet.pdf