Vishay/Dale RNC50H2112BSB14
RNC50H2112BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2112BSB14
Brief Description
RES 21.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2112BSB14.pdf
Availability of RNC50H2112BSB14
QUANTITY
RNC50H2112BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2112BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2112BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2112BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2112BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2112BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2112BSB14
CONN SPRING 28POS DUAL .217 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 576 I/O 900FBGA datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 74POS datasheet.pdf
RES 150 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG DDR-SDRAM 8-MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 99W datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf