EPCOS (TDK) B43750A9128M
B43750A9128M picture photo
Mfg. Part Number
B43750A9128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43750A9128M.pdf
Availability of B43750A9128M
QUANTITY
B43750A9128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43750A9128M
Internal Part NumberEIS-B43750A9128M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43750
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)47 mOhm
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.4A
Impedance80 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)2.681" (68.10mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43750A9128M
Related LinksB43750, B43750A9128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43750A9128M Details Description
Related parts for B43750A9128M
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A WIDE BODY datasheet.pdf
POWER ENT MOD W/O FILTER 1PL GRN datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR SG32/SH32 FAMILY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CHRG MGMT LI+ 1-4CELL 20VQFN datasheet.pdf
RES 0.14 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 240VAC datasheet.pdf