Seiko Instruments S-1132B42-U5T1G
S-1132B42-U5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1132B42-U5T1G
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-1132B42-U5T1G.pdf
Availability of S-1132B42-U5T1G
QUANTITY
S-1132B42-U5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1132B42-U5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1132B42-U5T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.1V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1132B42-U5T1G
Related LinksS-1132B, S-1132B42-U5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1132B42-U5T1G Details Description
Related parts for S-1132B42-U5T1G
IC MCU 8BIT 32KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MODULE INTERFACE USB CAT5E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN 3.50 TTSH-6 TB50 BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf