Vishay/Dale RNC50H2131BSBSL
RNC50H2131BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2131BSBSL
Brief Description
RES 2.13K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2131BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2131BSBSL
QUANTITY
RNC50H2131BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2131BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2131BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2131BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2131BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2131BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2131BSBSL
IC MUX 8:1 HI SPEED 44-MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
2MMHM,HSG,T-E,HDR,08R,200 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
THRMLLY COND PAD SQ 30MM 100/PK datasheet.pdf