Vishay/Dale RNC50H2132BSRSL
RNC50H2132BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2132BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21.3K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2132BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2132BSRSL
QUANTITY
RNC50H2132BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2132BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2132BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2132BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2132BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2132BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2132BSRSL
RES SMD 0.036 OHM 5% 2W 4527 datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21 OHM 1% 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.3A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
Crystal 12.2960MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf