Vishay/Dale RNC50H2152FSRE6
RNC50H2152FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2152FSRE6
Brief Description
RES 21.5K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2152FSRE6.pdf
Availability of RNC50H2152FSRE6
QUANTITY
RNC50H2152FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2152FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2152FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2152FSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2152FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2152FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2152FSRE6
IC OTP 4MBIT 70NS 40DIP datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 3A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:12 250MHZ 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf