Vishay/Dale RNC50H2261BSB14
RNC50H2261BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2261BSB14
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2261BSB14.pdf
Availability of RNC50H2261BSB14
QUANTITY
RNC50H2261BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2261BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2261BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2261BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2261BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2261BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2261BSB14
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS R/A .155" datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1.5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FUSE IND T-DELAY 7A 600VAC/DC datasheet.pdf
ZS, SENSOR HEADS 80MM, 0.5M CA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf