Vishay/Dale RNC50H2261BSRSL
RNC50H2261BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2261BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2261BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2261BSRSL
QUANTITY
RNC50H2261BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2261BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2261BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2261BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2261BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2261BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2261BSRSL
IC OPAMP JFET 13MHZ 8CDIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SO datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
XFRMR ISO PWR 1/2KVA 1.15/2.3A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 41A SGL DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 16CKT datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TIEDOWN STRIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC WIRE datasheet.pdf