Vishay/Dale RNC50H2261FSBSL
RNC50H2261FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2261FSBSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2261FSBSL.pdf
Availability of RNC50H2261FSBSL
QUANTITY
RNC50H2261FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2261FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2261FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2261FSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2261FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2261FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2261FSBSL
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8SOIJ datasheet.pdf
IC CRT DTV DRIVER 17MHZ TO247-15 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 27 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO262-3-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf