Vishay/Dale RNC50H2262DSBSL
RNC50H2262DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2262DSBSL
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2262DSBSL.pdf
Availability of RNC50H2262DSBSL
QUANTITY
RNC50H2262DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2262DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2262DSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2262DSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2262DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2262DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2262DSBSL
PCB COPPER CLAD POS 6 X 9"1 SIDE datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 32POS STR SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 500MA DO213 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 560 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 40QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 40-160VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 26POS MX23A datasheet.pdf