Vishay/Dale RNC50H2341BSRSL
RNC50H2341BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2341BSRSL
Brief Description
RES 2.34K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2341BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2341BSRSL
QUANTITY
RNC50H2341BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2341BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2341BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2341BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2341BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2341BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2341BSRSL
VARISTOR 31.05V 300A 1210 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.571" (14.50mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
BUSS FUSEHOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
600 MHz, 32 ] 32 Buffered Analog Crosspoint Switch IC datasheet.pdf